
Yacoubians Hus – en egyptisk roman
Gaderne emmer af varme, luften er tung af bilos, mennesker og et flimrende lag af det fine støv, der trods alle forsøg på at spule og feje det væk, altid er i Cairo. Afrikas største by ligger trods alt omgivet af ørken, så støvet er uundgåeligt. Bilerne og deres udstødningsgasser virker også uundgåelige her i Cairos pulserende centrum: downtown. De gamle huses facader er gemt bag en fedtet film af årtiers bilos, forurening og forfald.
Forfald
Forfaldet præger også Yacoubians Hus i romanen af samme navn, skrevet af egypteren Alaa Al-Aswany. Huset, som romanen har fået sit navn fra, eksisterer i virkeligheden, og ligger på gaden Talat Harb. Det er ikke fordi huset et udflugtsmål i sig selv, og personerne i romanen eksisterer ikke i virkeligheden. Man kan altså ikke møde den elskovssyge Zaki Bey, redaktøren Hatim, unge Taha eller den yndige Busayna på gaden. Og dog – for personerner er jo bygget op over typer, som Aswany kender fra Cairo og det egyptiske samfund.
Fordums tiders storhed
Talat Harb ligger lige øst for den store Tahrir-plads ved museet – et af de store, trafikale knudepunkter i Cairo. De øvrige gader, også øst for Talat Harb hedder bl.a. Qasr el-Nil, Adly Street og Sherif Street, og selvom man skal kigge godt efter for at få et glimt at fordums tiders storhed, så er den her. Downtown-området blev anlagt efter parisisk forbillede i 1800-tallet med brede boulevarder, åbne pladser og flotte huse til det bedre borgerskab. Og selvom de fleste huse har lidt samme skæbne og forfald som Yacoubians Hus, er der ægte Cairo-stemning at hente i disse gader, særligt om aftenen.
Butikker i stueetagen
Butikkerne, der ligesom i Yacoubians Hus, befinder sig i stueetagen, holder åbent næsten til midnat. I de brede døråbninger sidder portneren og sludrer med portneren fra nabohuset. Kærestepar sniger sig til lidt holden-i-hånd, og ungerne får lov til at købe is og slik. Der bliver vinduesshoppet for alle pengene. Her ligger mest tøjbutikker og skobutikker – og der er gode køb at gøre, selvom kvaliteten på stiletterne måske ikke helt står mål med det, vi er vant til. Overalt er der en et menneskemylder og et leben, der bringer bogens stemning og farverige persongalleri frem i klar erindring.
Yacoubians Hus blev en kæmpe succes i Danmark, ja faktisk over hele verden. Forfatterens nyeste bog, Chicago, udkom på dansk i efteråret 2008 på forlaget Hr. Ferdinand, der også udgav Yacoubians Hus.
Få tips til en solsikker ferie her.
Læs om Lego på museet i Cairo ved at klikke her.